Zajímavosti v okolí

Hospital Kuks


Popis
Při minerálních pramenech vybudoval hrabě F.A. Špork v letech 1695-1724 lázně. Z nejvýznamnějších staveb se do dnešních dnů zachoval barokní špitál s původní lékárnou a kostelem Nejsvětější Trojice s hrobkou Šporků. Po obou stranách kostela je na terasách alegorická galerie soch Ctností a Neřestí. Většinu jich vytvořil Matyáš Braun. To činí z Kuksu jedno z nejpozoruhodnějších míst našeho barokního umění. Další zajímavostí je Betlém v Novém lese u Žirče – přírodní park s galerií barokních plastik M. B. Brauna.
Oficiální web
www.kuks.cz


Zámek Ratibořice a Babiččino údolí


Popis
Ve východních Čechách, na západ od Náchodu a kousek od České Skalice (zde se nachází muzeum Boženy Němcové), stojí na vyvýšenině nad širokým údolím poblíž řeky Úpy bělostný a empírově upravený barokní zámeček Ratibořice, známý z vyprávění Boženy Němcové, kolem kterého se rozprostírá krásný přírodní park, Babiččino údolí.
Oficiální web
www.zamekratiborice.cz


Pevnost Josefov


Popis
Pevnost Josefov je od roku 1948 součástí Jaroměře. V letech 1780 až 1787 tu podle plánů francouzských vojenských stavitelů vzniklo vrcholné dílo evropského urbanismu a fortifikačního umění. Největší turistickou atrakcí jsou podzemní chodby. Tajuplnost a romantiku josefovského labyrintu umocňuje osvětlení voskovými svícemi. Návštěvníci zde prochází s průvodcem, ale část prohlídkového okruhu absolvují sami. Zažívají tak na vlastní kůži pocity vojáků bránících pevnost před nepřítelem. Promenády lemující horní část pevnosti poskytují v parném létě stín a klid a zájemcům o pevnostní architekturu možnost prohlédnout si objekty tvořící hlavní a vnější obranný val Josefova.
Oficiální web
www.josefov.com


Adršpašské skály


Popis
Bizarní skalní útvary Adršpašsko-teplických skal jsou přitažlivým cílem turistických výletů severovýchodních Čech. Adršpašské skály se svojí malebností, vznešeností i prostou přirozenou krásou staly již v minulosti světoznámými. Společně s Teplickými skalami tvoří nejvýznamnější pískovcovou plošinu Polické pánve v Broumovské vysočině a dnes jsou obě skalní města jako Adršpašsko-teplické skály svojí rozlohou 1803,4 ha. také největší národní přírodní rezervací v České republice. Celá tato oblast byla od prvohor tektonickou sníženinou, která vznikla horotvornými pohyby asi před 350 miliony let.
Oficiální web
www.adrspach.cz


Vodní nádrž Rozkoš


Popis
Koupací oblast o rozloze 1100 hektarů leží nedaleko České Skalice při hlavní komunikaci na Náchod. Pláž je travnatá s pozvolným vstupem do vody. Přehradní nádrž je využívaná ke koupání, rybaření, rekreačním a sportovním účelům (windsurfing, jachting, apod.).
Vybavenost: WC, umývárny, tobogán, letní kino, minigolf, restaurace,stánky s rychlým občerstvením, provoz vodní záchranné služby.
Oficiální web
www.turistika.cz


ZOO Safari Dvůr Králové


Popis
ZOO leží v podhůří nejvyšších českých hor – Krkonoš, v malebném údolí potoka Netřeby. V této půvabné přírodní scenérii byly vytvořeny expozice, které zachovávají přirozené podmínky života chovaných zvířat. Velká stáda kopytníků obývají prostorné výběhy a od návštěvnických stezek je odděluje pouze příkop. Šelmy a primáti jsou od návštěvníků odděleni bezpečnostním sklem, což umožňuje bezprostřední kontakt se zvířaty.
Oficiální web
www.zoodvurkralove.cz


Nové město nad Metují


Popis
Nové město nad Metují patří mezi nejpůvabnější česká města. Renesanční náměstí s podloubím, základ městské památkové rezervace, doplňuje renesanční zámek. Za středem města jsou zachovalé hradby s věžemi. Opevněný zámek s několikaúrovňovou francouzskou a italskou zahradou nabízí krásnou vyhlídku na údolí řeky Metuje. Kromě zajímavých dobových nástěnných maleb, sbírek a bohatých interiérů najdete před vstupem do zámku několik soch trpaslíků z dílny M. B. Brauna, které pocházejí ze Sporckova „rejdiště“ v Kuksu.
Oficiální web
www.novemestonm.cz


Broumov a Broumovsko


Popis
Broumovsko je geograficky a historicky svébytným krajem, jehož neobyčejné přírodní krásy byly po staletí hospodářsky kultivovány a obohacovány o umělecké památky pod správou benediktinského řádu. Vznikla tak mimořádná harmonická, ekologicky a esteticky vyvážená krajina, pro niž je příznačná pestrost a prolínání krás přírody a historie.
Oficiální web
www.broumovsko.cz


Pevnost Dobrošov


Popis
Rozestavěná dělostřelecká tvrz, součást Čs. pohraničního opevnění z let 1935-1938, s prohlídkou rozsáhlého podzemí. Tvrz měla palbou krýt náchodské údolí. V kritických záříjových dnech roku 1938 se již začalo bednit a betonovat podzemí, vybetonovány byly 3 z plánovaných 6 srubů tvrze, jsou to 2 objekty pěchotní a jeden dělostřelecký (jediný v ČR přístupný zevnitř). V okolí pevnosti naučná stezka věnovaná pevnostní problematice druhé poloviny 30. let. Její součástí je mimo jiné i pěchotní srub N-S 82 Březinka. V sále provozního areálu je v sezoně umístěna stálá výstava Čs. armáda první republiky v miniaturnách modeláře a sběratele Lubora Šušlíka. Součástí prohlídky je o státních svátcích i pěchotní srub N-S 73 Jeřáb.
Oficiální web
www.pevnost-dobrosov.kvalitne.cz